Među divizmama najpoznatije su sitnocvjetna divizma (Verbascum thapsus L.), ljubičasta divizma (Verbascum phoeniceum L.), velecvjetna divizma (Verbascum densiflorum Bertol.) i pustenasta divizma (Verbascum pholomoides L.). U ljekovite svrhe rade se čaj od divizme i tinktura od divizme.
Divizma je dvogodišnja biljka široke uporabne vrijednosti, a u tradicijskoj je medicini poznata od davnih vremena. Poznata je i po specifičnom izgledu zbog čega je i nazvana kraljevskom svijećom.
U ljekovite svrhe koriste se cvjetovi (bez čaške, zbog dlačica koje imaju iritirajuće djelovanje) i listovi. Listovi se skupljaju po suhom vremenu za vrijeme cvatnje (srpanj – kolovoz). Koristi se kao sirup za kašalj i bolno grlo, no već je dugo poznato i antimikrobno djelovanje saponina iz divizme.
U kemijskom sastavu prevladavaju sluzi, saponini i flavonoidi.
Čaj od divizme: 2 žličice cvijeta divizme (1,5 g) preliti s 2-3 dcl kipuće vode; ostaviti poklopljeno 15 minuta uz povremeno miješanje te procijediti. Piti do 3 puta dnevno po 1 šalicu čaja.
Tinktura od divizme: u 500 ml 60 % alkohola staviti 65 g suhih cvjetova divizme; ostaviti 14 dana na toplom mjestu. Procijediti i uzimati po 3 – 7 kapi 3 – 4 puta na dan kod infekcija.
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Čaj od trputca – biljke bakteriostatskog djelovanja
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Tinktura od majčine dušice za borbu protiv parazita
Čaj od planinskog vriska za prehladu i kašalj
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja