Češnjak (Allium sativum L.) ili bijeli luk je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta biljka. Zbog intenzivnog mirisa i okusa ne upotrebljava se kao povrće nego kao dodatak jelima. Poznati pripravci su tinktura od češnjaka i ulje od češnjaka.
Ljekovitu vrijednost češnjaku daje eterično ulje koje sadrži sumpor i alicin, biljni antibiotik, koji ima jako baktericidno svojstvo. Neugodan miris nakon konzumacije češnjaka daje alilsulfid, koji se izlučuje preko kože i dišnih organa. Češnjak sadrži i trigliceride, inulin, fitosterin, vitamin C, makro i mikroelemente.
Od davnina se upotrebljava u ljekovite svrhe zbog antiseptičkog, antibakterijskog i antigljivičnog djelovanja. Liječi crijevne bolesti, sprječava nadimanje i bolne grčeve u crijevima, snižava krvni tlak, snižava sadržaj kolesterola u krvi, sprječava arteriosklerozu, ublažava nesanicu. Jedan je od najdjelotvornijih lijekova protiv prehlade i gripe, a pomaže i kod bronhitisa i astme.
Tinktura od češnjaka: 40 g narezanog češnjaka se prelije sa 100 ml 70 % alkohola ili rakije te se ostavi da odstoji 15 dana na suncu. Koristi se po 10 do 20 kapi tinkture na dan.
Ulje od češnjaka: cijeli ili na pola prerezani češnjevi se potope u vruću vodu i ostave 15 minuta. Zatim se osuše krpom, stave u staklenku i preliju s približno dvostrukom količinom maslinovog ulja. To ulje se koristi za salate ili ga se konzumira tri puta na dan po jednu žlicu.
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Čaj od trputca – biljke bakteriostatskog djelovanja
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Tinktura od majčine dušice za borbu protiv parazita
Čaj od planinskog vriska za prehladu i kašalj
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja