Planinski vrisak (Satureja montana L.) je višegodišnji, aromatični grm. Raste na sunčanim, suhim i kamenitim područjima te je kod nas rasprostranjen duž Jadranske obale. Kao ljekoviti pripravak se koristi čaj od planinskog vriska.
Sakupljaju se list i zelen, koji sadrže dosta eteričnog ulja te flavonoide, steroide, tanine, fenole i trijeslovine. Djeluje umirujuće, ima antibakterijsko, antivirusno, stimulativno, antidiuretsko i karminativno djelovanje. Zbog kemijskog sastava i navedenih svojstava se od antičkih vremena koristi u narodnoj medicini. Koristi se još u prerađivačkoj industriji kao začin i aromatična biljka, u kulinarstvu zbog ljutog okusa sličnog papru te za konzerviranje mesnih prerađevina.
Pomaže kod kašlja, prehlade, proljeva, grčeva u želucu i crijevima, nadimanja i vjetrova te kod glista. Koristi se i za liječenje bolesti jetre i žući, pomaže kod menstrualnih tegoba, plućnih bolesti i dr. Pomaže kod uboda pčela i drugih insekata te za masiranje tjemena u početnoj fazi ćelavosti. Cvate od kolovoza do listopada pa je jako dobra pčelinja paša jer su već mnoge biljke ocvale,. Med je jako dobre kvalitete te se koristi za ublažavanje problema dišnog sustava. Ne preporučuje se trudnicama.
Čaj od planinskog vriska za umirenje: 1 žlicu suhog vriska preliti kipućom vodom , poklopiti i ostaviti da odstoji 10-ak minuta, procijediti te piti u gutljajima.
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Čaj od trputca – biljke bakteriostatskog djelovanja
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Tinktura od majčine dušice za borbu protiv parazita
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja