Uskolisni trputac (Plantago lanceolata L.) je jestiva i ljekovita biljka koju se može pronaći uz puteve, na livadama, travnjacima, nasipima. Raste u velikim populacijama. U ljekovite se svrhe koriste korijen, list, sjeme i zelen (listovi, stabljika i cvjetovi). Kao pripravak se koristi čaj od trputca.
Trputac se bere od ožujka do rujna, najbolje tijekom cvatnje biljke. Tada se najlakše razlikuje od biljaka sa sličnim listovima kao što su žućkasti (Digitalis ambigua L.) i hrđasti naprstak (Digitalis ferruginea L.). Listovi se suše u tankom sloju na sjenovitom i prozračnom mjestu. Nakon sušenja listovi trebaju biti maslinastozeleni do smećkasti, nikako tamno smeđi jer to znači da se promijenio kemijski sastav. Trputac sadrži iridoidne heterozide, flavonoide, organske kiseline, tanine, enzime, fitocinide, silicijevu kiselinu, sluz i vitamin C. Aukubin je također prisutan u trputcu te ima bakteriostatski učinak te ublažava infekcije gornjih dišnih puteva.
Trputac ima antibiotsko djelovanje, blagi je diuretik, djeluje umirujuće i protuupalno. Veći listovi se mogu koristiti kao prva pomoć kod krvarenja uzrokovanog padom ili kod ogrebotina. Pomaže kod liječenja dišnih organa kad se nakupi sluz i kod kašlja: suhog za smirivanje, a kod mokrog za razrjeđivanje sekreta i za lakše iskašljavanje. Čisti krv, pluća i želudac, koristi se kod rana koje teško zarastaju, čireva, uboda insekata. Sjemenke imaju blago laksativno djelovanje te djeluju i kao probiotik. Osim poznatog sirupa za smirivanje kašlja, trputac se može koristiti i za svježe istisnuti sok, čaj, 10 %-nu mast od praška suhih listova, macerat i tekući ekstrakti.
Čaj od trputca: jednu punu žlicu suhih listova trputca popariti s 250 ml kipuće vode; ostaviti poklopljeno da odstoji 10 minuta te procijediti. Piti do tri puta dnevno jednu šalicu čaja.
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Tinktura od majčine dušice za borbu protiv parazita
Čaj od planinskog vriska za prehladu i kašalj
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja