Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) je trajna vrlo aromatična biljka, a u ljekovite svrhe se koriste list i cvijet. Raste samoniklo na sunčanim mjestima, na kamenjarima, pašnjacima i travnjacima u velikim skupinama. Od ljekovitih pripravaka rade se tinktura od majčine dušice i čaj od majčine dušice.
Poznata je kao začin, pogotovo mesnim jelima. Sadrži eterično ulje, flavonoide, organske kiseline, tanine, saponine, a u svježem stanju sadrži dosta vitamina C. Ima antialergijsko, antivirusno i protuupalno djelovanje. Upotrebljava se, prije svega, za liječenje probavnih organa i organa za disanje.
Majčina dušica pomaže u borbi protiv crijevnih parazita i osobito dječjih glista. Preporučuje se kod grčeva u želucu i u materici te kod menstrualnih bolova i epileptičnih napada. Koristi se i kod upale zubnog mesa i afti. Od majčine dušice se može napraviti čaj, tinktura, ulje, sirup i kupka.
Čaj od majčine dušice: jedna puna čajna žličica suhe majčine dušice se prelije s 250 ml vrele vode i ostavi da odstoji kratko vrijeme.
Tinktura od majčine dušice: napuniti staklenku cvjetovima koji su brani na suncu, preliti rakijom i ostaviti na suncu 14 dana.
Macerat od majčine dušice: Na podnevnom suncu ubranim cvjetovima napuniti jednu bocu i preliti hladno prešanim maslinovim uljem te staviti 14 dana na suncu ili blizu izvora topline.
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Čaj od trputca – biljke bakteriostatskog djelovanja
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Čaj od planinskog vriska za prehladu i kašalj
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja