Gospina trava (Hypericum perforatum L.) ili kantarion višegodišnja je vrsta čija je ljekovitost poznata od davnina. Na našem području raste gotovo svuda; u hrastovim i borovim šumama, na proplancima, livadama i pašnjacima. Najpoznatiji pripravak od gospine trave je tzv. kantarionovo ulje koje ima višestruku upotrebu u narodnoj medicini. Kao ljekoviti pripravci koriste se i tinktura od gospine trave te čaj od gospine trave.
Gospina trava sadrži više aktivnih tvari. Najvažniji je hipericinski kompleks koji obuhvaća hipericin, pseudohipericin, izohipericin i protohipericin te flavonoidi koji uključuju hiperozide, kvercitin, rutin i biflavone. Osim njih sadrži i hiperforin, tanine, eterično ulje i procijanidine.
Gospina trava se kao antiseptik koristi za liječenje rana i opekotina, a odavno je poznato njeno sedativno i diuretičko djelovanje pri liječenju neuroloških bolesti, hemoralgije, proljeva, oboljenja urinarnog trakta, kao i u liječenju gastritisa i čira na želudcu te njeno antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Upotreba suhog ekstrakta kao sredstvo u borbi protiv depresije, strahova i poremećaja raspoloženja učinila je ovu biljku jednom od najtraženijih i najistraživanijih ljekovitih biljnih vrsta. Gospina trava cvate tijekom ljeta, od svibnja do rujna, ali najviše u srpnju. Bere se gornji dio biljke dok je u cvatu.
Najpoznatiji pripravak od gospine trave je tzv. kantarionovo ulje koje ima višestruku upotrebu u narodnoj medicini. Koristi se protiv posjekotina, opekotina, hemoroida, za zarašćivanje rana, kao antiseptik, protiv bolova jetre i želuca itd.
Priprema kantarionovog ulja: u staklenu bocu staviti jedan dio svježeg cvijeta gospine trave i tri dijela maslinova ulja ili neko drugo kvalitetno ulje. Bocu zatvoriti i držati na suncu 40 dana. Kroz to je vrijeme potrebno svakodnevno promućkati bocu. Nakon 40 dana ulje se procijedi i čuva na tamnom mjestu u staklenoj boci.
Čaj od gospine trave: jednu čajnu žličicu osušenog lista i cvijeta gospine trave preliti s 250 ml kipuće vode. Nakon pet minuta procijediti, po želji zasladiti medom i piti toplo – ujutro prije doručka i navečer prije spavanja. Čaj do gospine trave pije se kod upale maternice, grčeva u crijevima, glavobolje i katara pluća.
Tinktura od gospine trave: postupak je isti kao i kod macerata (ulja) samo što se umjesto ulja stavlja domaća jaka rakija (ili votka) ili 70 % alkohol, procijedi i koristi 3 x dnevno po 30 – 40 kapi razrijeđeno u malo vode / čaja.
Oralno uzimanje tinkture kod depresije može biti bez pauze dugotrajno i višemjesečno, bez štetnih posljedica. Tinktura od gospine trave služi i za tretiranje modrica, uganuća, gihta i ogrebotina.
Važno je ne koristiti zajedno antidepresive i pripravke gospine trave!
U ČLANCIMA ISPOD PRONAĐITE RECEPTE ZA PRIPREMU JOŠ RAZNIH TINKTURA I ČAJEVA:
Kako se priprema tinktura pasiflore?
Tinktura od artičoke i čaj od artičoke – za bolju probavu
Tinktura od bosiljka – pomaže kod uboda insekata
Čaj od peršina – kako ga pripremiti?
Čaj od trputca – biljke bakteriostatskog djelovanja
Tinktura od koprive protiv opadanja kose
Čaj i sirup od bazge – delicija i lijek
Tinktura od majčine dušice za borbu protiv parazita
Čaj od planinskog vriska za prehladu i kašalj
AUTORI:
izv. prof. dr. sc Klaudija Carović-Stanko
dr. sc. Monika Vidak
Zavod za sjemenarstvo, Agronomski fakultet u Zagrebu, Znanstveni centar izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja